Jaunumi Kas ir svarcelšana? Latvijas rekordi  News in English
Saites Svarcelšanas vēsture Labākie Latvijā
Meklēt Svarcelšana Latvijā Sacensību rezultāti
Fotogalerijas

Sacensību kalendārs

Sinklera punktu kalkulators

 


www.lat-weightlifting.com - "spēcīgākā un smagākā Latvijā"

Mājaslapas saturs netiek atjaunināts kopš 2018. gada

 

Kas ir svarcelšana?

 Svarcelšanu nevajadzētu jaukt ar spēka trīscīņu (pauerliftingu), kultūrismu (bodibildings, arī fitness) vai vispārīgiem spēka treniņiem, izmantojot svara stieni. Svarcelšana ir olimpiskais sporta veids, kas sastāv no divām disciplīnām – raušanas un grūšanas. Sacensībās katram sacensību dalībniekam tiek piešķirti 3 mēģinājumi katrā no disciplīnām. Katra svarcēlāja lielākais veiksmīgākais mēģinājums katrā no vingrinājumiem tiek ieskaitīts "divcīņas summā" - uzvar svarcēlājs ar lielāko pacelto kilogramu skaitu.Atsevišķās sacensībām vietas tiek piešķirtas atsevišķi arī raušanā un grūšanā.

 Vīrieši tiek iedalīti astoņās svara kategorijās (56, 62, 69, 77, 85, 94, 105, virs 105 kg), bet sievietes tiek iedalītas septiņās svara kategorijās (48, 53, 58, 63, 75, virs 75 kg). Svarcēlāji tiek iedalīti arī vecuma grupās: jaunieši un jaunietes (līdz 17 gadiem), juniori un juniores (17 līdz 20 gadi), pieaugušie un pieaugušās (sākot no 21 gada vecuma), arī veterāni (35 līdz 39; 40 līdz 44; 45 līdz 49; 50 līdz 54; 55 līdz 59; 60 līdz 64; 65 līdz 69 gadi; 69 un vecāki). Tādējādi svarcēlāji var sacensties ar sava dzimuma, vecuma un smaguma konkurentu. Protams, jaunieši drīkst startēt junioru un pieaugušo konkurencē, tāpat ir atļauts junioriem startēt pieaugušo konkurencē, kā arī veterāniem pieaugušo konkurencē.

 Svarcelšanas sacensības notiek vairāk nekā 170 valstīs, padarot svarcelšanu par vienu no ģeogrāfiskie izplatītākajiem sporta veidiem pasaulē

 

Sacensības
Svarcelšanas sacensības

 Pirmajā svarcelšanas vingrinājumā - raušanā - stienis tiek celts no grīdas nepārtrauktā kustībā līdz stienis atrodas taisnās rokās virs sportista galvas. Labākie pasaules svarcēlāji vieglākajās svara kategorijās raušanā var pacelt pat 2,5 reizes lielāku svaru nekā sver paši.

 Otrajā svarcelšanas vingrinājumā - grūšanā - stienis tiek celts no zemes līdz pleciem. Pēc dažām sekundēm stienis tiek pacelts virs galvas taisnās rokās. Labākie svarcēlāji vieglākajās svara kategorijās grūšanā ceļ 3 reizes lielāku svaru nekā sver paši. Lielākais sacensībās jebkad paceltais svars ir 266.0 kg.


 Svarcelšana mūsdienās

 Starptautiskā Svarcelšanas federācija (IWF) apvieno 171 valsts. Ik gadu apmēram 10 tūkstoši svarcēlāji piedalās starptautiskās sacensībās, protams, tas ne tuvu nav kopējais svarcēlāju skaits. pasaules čempionātos regulāri piedalās 70 līdz 90 valstis. Pārējo valstu sportisti piedalās kontinentu, reģionu vai nacionālajos čempionātos.

 Tiesneši

 Svarcelšanas sacensībās trīs tiesneši pieņem lēmumu par to, vai mēģinājums ir veiksmīgs vai nē. Sacensību laikā katram tiesnesim ir neliela ierīce, ar kuru tiesāt sacensības. Uz šīs ierīces atrodas divi taustiņi - viens baltā krāsā, bet otrs sarkanā. Baltā krāsa nozīmē, ka mēģinājums ir veiksmīgs, bet sarkanā - neveiksmīgs. Tiklīdz tiesneši izdara savu lēmumu, nospiežot balto vai sarkano pogu, tas redzams uz sacensību tablo 3 gaismas signālu veidā. Divas vai trīs baltas gaismiņas nozīmē, ka mēģinājums ir ieskaitīts, bet divas vai trīs sarkanas – mēģinājums nav ieskaitīts. Tiesnešu lēmums ir izšķirīgs strīdīgās situācijās. Ja tiesneši pieļauj nopietnas kļūdas, tad viņu lēmumu var atcelt žūrija 

 

Svarcelšanas ekipējums


Sieviešu stienis (15 kg)
Vīriešu stienis (20 kg)
Stieņu atslēgas (katra 2,5 kg) - neļauj diskiem noslīdēt no stieņa
Svarcelšanas stieņa diski:
1,25 2,5 5,0 10,0 15,0 20,0 25,0 kg - sacensību diski
0,25 0,5 1,0 kg - rekordu diski
Diski ir atšķirīgās krāsās atkarībā no to masas
Vīriešu un sieviešu triko
 
Svarcelšanas apavi
Papildaksesuāri:
Josta - atbalsta muguru, palīdz muguru noturēt pareizā pozīcijā
Plaukstpamatu elastīgās saites - atbalsta plaukstpamatus
Ceļu aizsargi - atbalsta ceļus, uztur siltumu
To lietošana nav obligāta - pēc pašu sportistu ieskatiem
un vajadzībām
Svarcelšanas sacensību platforma (4 x 4 metri)
Rezultātu tablo
Svarcelšana SaldūInternational Weightlifting FederationEuropean Weightlifting Federation



© 2001-2019 Māris Andžāns, infolat-weightlifting.com, visas tiesības paturētas   < Atpakaļ